کدام مراجع موافقند و کدام مراجع مخالف .

20 مرداد ، ندا سلامیان ، به نقل از جنبش راه سبز :

پس از جریان انتخابات و حجم وسیع دستگیری ها، اکثریت مراجع عظام، با تشکیل جلسات محرمانه و گاه با صدور بیانیه ای کوشیدند، به اوضاع پس از انتخابات و رییس جمهور شدن دوباره احمدی نژاد، واکنش هایی نشان دهند. کوشش و تلاش مراجع با در نظر گرفتن نقش پر رنگ آنها در پیروزی انقلاب سال 57، و تاثیری که این روزها می توانند بر جنبش سبز ایران بگذارند، بسیار درخور توجه است.

تعداد مراجع عظام ساکن ایران که در قید حیات هستند مجموعا به 19 نفر می رسد که عده ی قابل توجهی از آن ها در انزوا و بایکوت خبری قرار داشتند که بخشی از آن ها با دیدن تقلب در انتخابات، اعتراضات وسیع مردمی، اقدامات تعجب برانگیز احمدی نژاد درمورد انتصاب رحیم مشایی، سرکوب شدید معترضان داخلی و در عوض سکوت کردن در مقابل جنایات چین، سوانح پی در پی هوایی که در نهایت علتش را \»عامل ناشناخته\» اعلام می کنند و برگزاری دادگاه های نمایشی و … همه و همه دست به دست هم دادند تا بخشی از مراجع، سکوت اجباری خود را بشکنند و در قالب پاسخ دادن به نامه ها و یا بیانه هایی نارضایتی خود را از وضع حاکم و جریان حاکم ابراز کنند.

آیت الله منتظری»، «آیت الله یوسف صانعی»‌، «آیت الله بیات زنجانی» و «آیت الله دستغیب» جزو مخالفان جریان حاکم و موافقان و حامیان علنی جنبش سبز هستند که شجاعت شان در بیان حق، اگرچه به قیمت محرومیت و حصر باشد، جایگاهشان را در میان مردم فراتر از مرجعیت قرار داده است، کسانی هم هستند که عدم رضایت خود را از جریان حاکم و حمایت خود را از جنبش بوجود آمده ی مردمی، تلویحی ابراز کرده اند-تا امروز البته.

1. آیت الله وحید خراسانی با توجه به حوادث پس از انتخابات، عدم رسیدگی به وضعیت انکار ناپذیر بازداشت شدگان و محدودیت های احتمالی رییس قوه قضاییه در پیگیری این اتفاقات، طبق اخبار غیر رسمی در پاسخ به مشورت دامادش صادق لاریجانی که احتمال تصدی ریاست قوه قضاییه را بر عهده خواهد گرفت هشدار داد: با پذیرش پست ریاست قوه قضاییه، آخرت خود را از دست خواهی داد.

2. آیت الله موسوی اردبیلی در دیداری که با کمیته های دانشجویی ستادهای میرحسین موسوی داشت به پرداخت های نقدی در آستانه انتخابات اشاره کرد و گفت: آنها دلشان به حال فقرا نمی سوزد، نباید با گفتن دروغ، پول دادن و انکار سوابق دیگران، رای جمع کرد. و پس از انتخابات هم برای یافتن راهی برای برون رفت از بحران بوجود آمده، همراه آیت الله شبیری زنجانی به دیدار آیت الله منتظری رفتند و در دیدار با اعضای شورای نگهبان هم نگرانی و اعتراضش را نسبت به خشونت های صورت گرفته برای سرکوب اعتراضات نشان داد و گفت: نباید با استفاده از قوه قهریه اعتراضات مردم را ساکت کرد» و خواستار رعایت حقوق افراد بازداشت شده، آزاد کردن افراد بی گناه و دلجویی از خانوادههای داغدیده شد.
3. شبیری زنجانی در دیداری که با هاشمی رفسنجانی داشت او را بخاطر نوشتن خاطرات انقلابی اش تحسین کرد و دیدار محرمانه ای هم با آیت الله منتظری درباره مسائل پس از انتخابات داشت.

4. مکارم شیرازی نفرستادن پیام تبریک به احمدی نژاد، انتقاد از ادبیات و لحن خشن صدا و سیما و فتوایی که درباره عدم مشروعیت مشایی صادر کرد کافی ست تا دیدگاه این مرجع تقلید در باره جریانی موسوم به جریان احمدی نژاد و شاید فراتر، آشکار شود.

5. صافی گلپایگانی که در جریان انتخابات در دو واکنش، مخالفتش را از جریان حاکم ابراز کرد. اولین واکنش، صدور اطلاعیه ای بود برای تکذیب شاسعه ی حمایت ایشان از احمدی نژاد و دومین واکنش، صدور بیانیه ای بود در اعتراض به ایرنا و اخبار 20:30 که خبر شکایت این مرجع از فیلم مستند میرحسین موسوی را منتشر کرده بودند. در بخشی از آن بیانیه آمده : » روز یکشنبه 10/3/88خبرگزاری دولت، ایرنا همگام با بخش خبری 20:30 در اقدامی اسف بار و تامل برانگیز اقدام به خبرسازی پیرامون مرجعیت شیعه و مسئله انتخابات نمود» و » این قبیل بی‌سامانی‌ها و اقدامات سوء که نمونه ای از آن متاسفانه امروز از سوی رسانه ملی و خبرگزاری دولت، صورت پذیرفت باعث ایجاد فضای بی‌اعتمادی و سوء ظن در میان مردم می‌گردد و اقدامات معدود جاهلانی که برای رسیدن به مقاصد سیاسی خود حتی از خبرسازی و دروغپردازی پیرامون مرجعیت، ابایی ندارند موجب ایجاد التهاب در جامعه است.

اما به جز «آیت الله خامنه ای» و «آیت الله نوری همدانی» و «آیت الله مسلم ملکوتی» که اولی جزو حامیان احمدی نژاد است و دومی و سومی، به احمدی نژاد تبریک گفتند، مراجع دیگری هم هستند که در سکوت و بی طرفی نسبی و بعضا مطلقی به سر می برند که برخی اعتقادشان بر این است که این سکوت، نشانه ی خوبی برای رهبری نیست و چیزی جز مشروع ندانستن کل نطام را نشان نمی دهد. اما در میان آن ها «آیت الله محمد ابراهیم جناتی» که از جمله مراجع همگام با تغییرات روز دنیا و روشنفکری است که فتواهایی هم مشابه فتواهای مرجع مورد غضب قدرت حاکم یعنی آیت الله صانعی دارد از جمله آنکه مرد بودن در مجتهدى که مورد تقلید قرار مى‏گیرد شرط نیست» و یا » تصدى مقام قضاوت توسط زن در صورتى که شرایط آن را دارا باشد، مانعى ندارد.
اما آن مراجعی که هنوز در سکوت به سر می برند «آیت الله جعفر سبحانی» است که علی رغم دیدارهایی که با صافی گلپایگانی و شبیری زنجانی برای بررسی مسلئل پس از انتخابات داشته است اظهار نظر آشکاری نکرده است و یا آیات عظام «سید صادق شیرازی»، «محمد صادقی تهرانی» و «سید صادق روحانی» هم که انتقاداتشان سر دراز دارد و محدود به این انتخابات و این دولت نمی شود هم هنوز ترجیح داده اند ساکت بمانند و از قدرت عظیمی که در دستشان هست و با حمایت مردم، تبدیل به قدرتی شکست ناپذیر می شود استفاده نکنند- فعلا. و به این نیندیشند که شاید حمایت و استمداد و تظلم خواهی خیل عظیم مردم که امروز پای خواسته هایشان ایستاده اند، از طریقی دیگر به نتیجه برسد و زمانی بیاید که این مراجع، مردم را برای بار دیگر و برای رفتن به سرایی حتما بهتر از سرای امروز ما، تنها بگذارند و فقط حسرت بماند و دریغ از آنکه ای کاش خواسته های شرعی و قانونی این جمعیت عظیم از راه «دین» به نتیجه می رسید…

Advertisements

برچسب‌ها: , , , , , , ,

یک پاسخ to “کدام مراجع موافقند و کدام مراجع مخالف .”

  1. ندای انقلاب Says:

    آیه 11 سوره رعد است که می فرماید «ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا بانفسهم»، (خدا وضع و حال هیچ قومی را عوض نخواهد کرد مگر آنکه انسانها به خودشان وضع و حال خودشان را تغییر دهند.)
    حضرت امام خميني مي‌فرمايد: «ولايت فقيه امتدادي است از حاكميت معصومان و عبارت است از حاكميت فقيه عادل كه صفات علم و فقاهت و تقوا و زهد و كارداني و مهارت در وجود او محقق گرديده است كه همه اين ويژگيها او را از استبداد و ديكتاتوري بازمي‌دارد.» ايشان اين معنا را با سخن خود چنين مورد تأكيد قرار مي‌دهد: «اسلام ديكتاتوري را محكوم و رد مي‌كند و ولايت را از حاكمي كه مي‌خواهد با ديكتاتوري حكومت كند، ساقط مي‌سازد حتي اگر آن حاكم فقيه باشد. اگر فقيه و حاكم از چهارچوب صفات علم و عدالت و گرفتن حق مظلوم از ظالم خارج شود، ولايت او خود به خود ساقط مي‌گردد.» حضرت امام (ره) فرمود : «جانم فدای تک تک این ملت».

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: