به اصطلاح اعترافات کارمند سفارت انگلیس در دادگاه استالینی خامنه ای

ميرمحمدحسين رسام تحليل‌گر ارشد مسائل سياسي سفارت انگلستان كه در دادگاه متهمان حوادث بعد از انتخابات حضور يافته بود،تاكيد كرد: در طول مدت زماني كه با سفارت همكاري كردم عملاَ به اين نتيجه رسيدم كه سفارت مي‌خواست بگويد اين انتخابات نقطه عطف براي اشخاصي است كه زاويه‌اي با اين انقلاب دارند.

به گزارش خبرنگار ايلنا ،در ادامه جلسه محاكمات متهمان حوادث بعد از انتخابات، ميرمحمدحسين رسام تحليل‌گر ارشد مسائل سياسي سفارت انگلستان در جايگاه متهم حضور يافت.
پس از قرائت كيفرخواست از سوي نماينده دادستان، قاضي صلواتي رئيس شعبه پانزده دادگاه انقلاب اتهام اين شخص را جاسوسي به نفع بيگانگان عنوان كرد و از وي خواست كه از خود دفاع كند.

اين متهم در ابتدا دفاعيات خود با بيان اين كه از پنج سال پيش به استخدام اين سفارتخانه درآمده است، اظهار داشت: در اين چند سال وظيفه اصلي كارمندان محلي جمع‌آوري اطلاعات و اخبار مورد نياز مقامات انگليسي و ارسال گزارش‌ها به لندن بود.
وي ادامه داد: دولت انگلستان به دليل سياست‌هاي خصمانه‌اي كه عليه ايران داشت و ترس از اين كه جمع‌آوري و اطلاعات و اخبار از طريق خود آنها بر ملا شود، به همين دليل اقدام به جمع‌آوري اطلاعات از طريق نيروهاي محلي كرد . به همين دليل به بنده و ديگر كاركنان دستور داده شده بود كه به جمع‌آوري اخبار مورد نياز انگليس بپردازيم.

اين متهم با بيان اين كه ملاقات با رابطان ايراني در رستوران و كافي‌شاپ و به هزينه سفارت انگلستان برگزار مي شد، اظهار داشت: بيشتر رابطان سفارت انگلستان افرادي بودند كه به نوعي نسبت به حاكميت زاويه داشتند كه به طور مثال مي‌توان از آقايان ليلاز، عطريانفرو شمس‌الواعظين نام برد. همچنين سفارت انگلستان براي گسترش شبكه ارتباطي خود از طريق بخش VIP استفاده مي‌كرد. در اين بخش از اشخاصي كه متقاضي ويزا بودند، يك ارتباط اوليه برگزار و بعد از بررسي افكار آنها ترتيباتي داده مي‌شد كه ملاقات بعدي نيز صورت گيرد.

وي از شوراي فرهنگي بريتانيا به عنوان يكي ديگر از بخش‌هايي كه به گسترش شبكه ارتباطي انگلستان كمك مي‌گرفت ياد كرد و گفت:‌ از مهم‌ترين اقداماتي كه در اين بخش انجام مي‌شد، مي‌توان به موضوع پروژه و بورس اشخاص اشاره كرد.
در اين بخش تلاش براي مرتبطين جديد و ايجاد بانك اطلاعاتي مي‌شد ،به طور مثال در امتحان ILTS دوهزار نفر شركت كرده اما 400 نفر قبول شدند، همين امتحان موجب مي‌شد كه آنها داده‌هايي به دست بياورند.

اين متهم ادامه داد:‌ از ديگر اقدامات شوراي فرهنگي بريتانيا تلاش و تاثيرگذاري در سيستم دانشگاه‌ها، شناسايي وجذب نخبگان و اعطاي بورسيه، تلاش در جهت دستيابي به پيشرفت‌هاي علمي كشور و كمك به NGOها بود. NGOها در اجراي سياست‌هاي خصمانه عليه ايران راهبرد ديپلماسي و به عنوان اساسي‌ترين ركن‌ها بودند.

وي تصريح كرد:سفارت‌هاي انگلستان در تهران سالانه بودجه بالغ بر 300 هزار پوند براي كمك به NGOها دريافت مي‌كرد كه در اين راستا دبير دوم سياسي سفارت انگلستان از همه فعال‌تر بود.
وي در ادامه سخنان خود به نقش شبكه BBC اشاره كرد و گفت:‌ اين شبكه كه در حدود شش ماه قبل از انتخابات آغاز به كار كرد بيشتر براي اين تاسيس و به راه انداخته شده بود تا نفوذ بيشتري در ايران يافته و بتواند بخشي از مخاطبان ايراني را تحت تاثير برنامه خود قرار دهد. اين شبكه به القاي سياست‌هاي دولت انگلستان مي‌پرداخت و در برنامه‌هايي مثل برنامه نوبت شما بر بحث تقلب در انتخابات تاكيد مي‌كرد.

اين متهم تصريح كرد: تحركات سفارت انگلستان در انتخابات رياست جمهوري دوره دهم به حدود چهار ماه قبل از انتخابات باز مي‌گردد. در اين جلسه كه با حضور ديپلمات‌ها و كاركنان بخش سياسي برگزار شد با توجه به سياست‌هاي لندن، مسائل انتخابات اخير ايران بررسي شد. در يكي از اقداماتي كه در همين راستا برگزار شد، سفرهاي استاني كاركنان سفارت تا دو روز قبل از انتخابات بود .در اين سفرها گرايشات مردم به نامزدها و ميزان مشاركت آنها بررسي مي‌شد.

وي افزود: انگلستان از ما خواسته بود كه توجه خاصي به سپاه، بسيج و ديدگاه‌هاي فرماندهان آنها داشته باشيم و اين كه آيا فرماندهان آنها گرايش خاصي به نامزدها دارند يا خير.
اين كارمند بازداشت‌شده سفارت انگلستان از جمله ديگر فعاليت‌هاي اين سفارتخانه در موضوع انتخابات را پيدا كردن رابط هائي در ستاد انتخاباتي نامزدها اعلام كرد و گفت: در اين راستا دبير اول سياسي سفارتخانه انگلستان براي ملاقات با نامزدها تلاش‌هاي وسيعي كرد. دبير دوم سفارت انگلستان نيز به عنوان توريست به ستاد موسوي و احمدي‌نژاد در قم و رشت رفته بود و دبير اول آنان نيز با برخي از وابستگان حزب اعتمادملي و روساي دفاتر ستادهاي ميرحسين موسوي ديدار كرد.ما همچنين با يكي از مشاوران موسوي در مورد مسائل انتخابات و حوادث پس از آن ارتباط‌هايي داشتيم.

وي با اشاره به نتيجه انتخابات ادامه داد: نتيجه انتخابات براي سفارت انگلستان بهت‌آور بود ،به همين دليل در اولين گزارش ارسالي به لندن بر ادعاي تقلب از سوي يكي از كانديداها تاكيد شد.
اين متهم به تجمعات بعد از انتخابات اشاره كرد و گفت: طبق دستور سفارت از كارمندان محلي خواسته شده بود در تجمعات غيرقانوني حضور داشته باشند و همچنين در اين تجمعات دبير اول و سوم سياسي سفارت در تجمعات خيابان سنايي و مطهري رفته بودند. كاردار انگليس در راهپيمايي خيابان انقلاب حضور داشته و دبير سوم مطبوعاتي سفارتخانه نيز حد فاصل مطهري و شريعتي حضور مي‌يافت. همچنين دبير اول سياسي سفارت احدي از كارمندان محلي درخواست كرده بود كه از شب تا صبح در خيابان مانده و از آثار تخريب اموال عمومي گزارشي تهيه كند.

وي ادامه داد: در دوره بعد از انتخابات هر روز ساعت 9 صبح سفير انگلستان با اعضاي بخش سياسي اعم از ديپلمات‌ها و كارمندان ملاقات و آخرين خبرها را از وقايع بعد از انتخابات گرفته و طي گزارش‌هايي به لندن ارسال مي‌كرد. لندن نيز از ما خواسته بود كه علاوه بر جمع‌آوري اخبار و اطلاعات تجمعات بعد از انتخابات اسامي بازداشت‌شدگان را به آنها اعلام كنيم.
وي تلاش براي ملاقات با چهره‌هاي شاخص وابستگان نامزدها و جويا شدن نظر‌آن كانديداهاي معترض تلاش براي مصاحبه با اعتراض‌كنندگان به نتيجه انتخابات و بررسي اين كه معترضين به چه ميزان به دستورات مقام معظم رهبري خصوصاَ بعد از نماز جمعه توجه مي‌كنند، از ديگر برنامه‌هاي سفارت بعد از برگزاري انتخابات اعلام كرد و گفت: در طول مدت زماني كه با سفارت همكاري كردم عملاَ به اين نتيجه رسيدم كه سفارت مي‌خواست بگويد اين انتخابات نقطه عطف براي اشخاصي است كه زاويه‌اي با اين انقلاب دارند. آنها اعلام مي‌كردند كه در صورت بروز مشكل از حمايت اروپائيان برخوردار خواهند بود.

وي در پايان دفاعيات خود گفت: از عملكرد گذشته خود به شدت نادم هستم و از شما و ملت عذرخواهي و تقاضاي بخشش دارم و قول مي‌دهم در جبران مافات تمام تلاش خود را بكار گيرم.
در ادامه اين جلسه وكيل مدافع وي در جايگاه حاضر شد و گفت: اتهام موكل جاسوسي به انگلستان مطرح شده است. وي توضيحات مناسبي را به وزارت اطلاعات داده و با آنها همكاري خوبي داشته است، به همين دليل خواهان تخفيف در مجازات وي هستم.
اين وكيل دادگستري افزود: با توجه به اين كه عنصر جرم جاسوسي قصد ضربه زدن به نظام است اما موكل من هيچ‌گاه چنين قصدي را نداشته است لذا خواهان تصحيح اين عنوان مجرمانه و فرصت يك هفته‌اي براي تكميل دفاعيات خود هستم.

قاضي صلواتي با درخواست وكيل اين متهم موافقت و به وي يك هفته فرصت داد كه به تنظيم دفاعيات بپردازد.

Advertisements

برچسب‌ها:

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: