شصت روشنفکر ایرانی در نامه سرگشاده ای به سازمان ملل خواستار صدور حکم دستگیری احمدی نژاد شدند

شبکه جنبش راه سبز (جرس): شصت چهره دانشگاهی، روزنامه نگار و فعال سیاسی در نامه ای به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل خواستار ارجاع پرونده نقض حقوق بشر ایران به شورای امنیت و صدور حکم دستگیری محمود احمدی نژاد به علت نقض حقوق بشر و جنایت علیه بشریت شدند.

در این نامه که نسخه ای از آن در اختیار رسانه ها قرار گرفته، خطاب به خانم ناوانتم پیلی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، آمده است: رژیم جمهوری اسلامی ایران به طور برنامه ريزی شده و گسترده حقوق اساسی مردم ایران را نقض کرده است. رفتارهای این رژیم در سرکوب مردم ایران، مصداق جنایت علیه بشریت است. این رژیم در ایران تبعیض جنسی و مذهبی و قومی برقرار کرده است؛ رژیمی است که با اندیشه، شادی و زیبایی مخالفت بنیادی دارد؛ رژیمی است که دهها روشنفکر معترض را در داخل و خارج از ایران ترور کرده است؛ رژیمی است که بسیاری از مخالفان و دگراندیشان را اعدام کرده است. این رژیمی است که به طور سازمان یافته مخالفان و منتقدان را بازداشت و در سلول های انفرادی سپاه پاسداران، وزرات اطلاعات، نیروی انتظامی، حفاظت اطلاعات قوه ی قضائیه، سازمان زندانها و بسیج شکنجه می کند. این رژیمی است که زنان را به دلیل درخواست برابری حقوقی با مردان بازداشت و مجبور به اعتراف به جرائم ناکرده می کند. این رژیمی است که نقض نهادینه و گسترده ی حقوق همه ی اقشار از جمله ی کارگران، دانشجویان، معلمان ، جوانان و هنرمندان و نویسندگان و روزنامه نگاران را به اعمال جاری دولت تبدیل کرده است. این رژیمی است که به باور میلیون ها ایرانی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری رأی مردم را ربود، آنها را مورد ضرب و شتم قرار داد، دهها تن را به شهادت رساند، هزاران تن را بازداشت و در سلول های انفرادی تحت فشارهای جسمی و روانی قرار داده است که به مرگ برخی از زندانیان منجر شده است.

امضا کنندگان این نامه، کارنامه ی زمامداران سیاسی ایران را مصداق روشن جنایت علیه بشریت دانسته و ضمن رد هر طرحی برای حمله ی نظامی به ایران، یا تحریم اقتصادی ایران، به هر بهانه ای، تاکید کرده اند که از جهانیان و سازمان‌های بین‌المللی می خواهیم که از حقوق انسانی مردم ایران دفاع ‌کنند و سرکوب و ارعاب و تبعیض رژیم را محکوم کنند.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور متقلب و سرکوبگر جمهوری اسلامی، بر سر آن است که در ماه سپتامبر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت کند. ما خواهان آنیم که اجازه ندهید کسی پا در صحن سازمان منتشرکننده‌ی اعلامیه‌ی حقوق بشر بگذارد که اعمالش مظهر بارز نقض حقوق بشر است. ما خواهان آن هستیم که رژیم ایران در مجامع بین‌المللی زیر فشار قرار گیرد تا زندانیان را آزاد کند و دیگر حقوق اساسی و مدنی مردم ایران را رعایت کند. تقاضای ما از شما این است که از هر فرصتی بهره برید تا رژیم‌های سرکوبگر و ناقض حقوق انسانی را، رژیم‌هایی همچون جمهوری اسلامی ایران رامحکوم کنید.

در خاتمه نامه آمده است: ما از شما درخواست می کنیم تا پرونده ی نقض برنامه ریزی شده و گسترده ی حقوق اساسی مردم ایران را به شورای امنیت بسپارید تا شورا پرونده ی سران رژیم را به عنوان «جنایت علیه بشریت» تصویب کرده و به دادگاه بین المللی کیفری ارسال نماید. مطابق قانون اساسی ایران، رئیس جمهور شخص دوم کشور و مجری قانون اساسی است. احمدی نژاد در سرکوب مردم ایران نقش مستقیم داشته و دارد. به همین دلیل، ما درخواست می کنیم تا محمود احمدی نژاد، و دیگر افرادی را که در سرکوب مردم نقش مستقیم داشته و دارند، به محض خروج از ایران بازداشت و به دست عدالت بسپارید.
امضاء کنندگان نامه:
1. طاهر احمدزاده.۲- داريوش آشوری. ۳- يرواند آبراهاميان. ۴- فرامرز اصلانی. ۵- تقی اسدی. ۶- علی افشاری. ۷- فريبا امينی. ۸- سعيد امير ارجمند. ۹- عبدالعلی بازرگان. ۱۰- حسين باستانی. ۱۱- هيبت الله باقی. ۱۲- محمد برقعی.۱۳- مهرزاد بروجردی. ۱۴- علی بنوعزيزی. ۱۵- رضا براهنی. ۱۶- رضا بورقانی فراهانی. ۱۷- شهرنوش پارسی پور. ۱۸- رامين جهانبگلو. ۱۹- مهدی خانباباتهرانی. ۲۰- بهروز خليق. ۲۱- کامران دادخواه.۲۲- حميد دباشی.۲۳- شيرين دخت دقيقيان. ۲۴- مصطفی رخ صفت. ۲۵- حسن زرهی. ۲۶- مرجان ساتراپی. ۲۷- آرش سبحانی. ۲۸- ابراهيم سلطانی. ۲۹- بيژن شاه مرادی. ۳۰- معصومه شفيعی. ۳۱- شهلا صالحی. ۳۲- احمد صدری. ۳۳- محمود صدری. ۳۴- فرهاد صوفی. ۳۵- رضا علامه زاده. ۳۶- رضا فانی يزدی.۳۷- مهدی فتاپور. ۳۸- نهضت فرنودی. ۳۹- منصور فرهنگ. ۴۰- هادی قائمی. ۴۱- محسن قائم مقام. ۴۲- فيروز قريشی. ۴۳- عبدی کلانتری. ۴۴- احمد کريمی حکاک. ۴۵- حسين کمالی. ۴۶- نيک آهنگ کوثر. ۴۷- علی کشتگر ۴۸- اکبر گنجی. ۴۹ – مجيد محمدی.۵۰- رضا معينی. ۵۱- روزبه ميرابراهيمی. ۵۲- اميد معماريان. ۵۳- مجتبی مهدوی. ۵۴- شيرين نشاط. ۵۵- محمد رضا نيکفر. ۵۶- ابراهيم نبوی. ۵۷- شاهين نجفی. ۵۸- فرزين وحدت . ۵۹- سهيلا وحدتی. ۶۰- نادر هاشمی.

Advertisements

برچسب‌ها: , , , , ,

5 پاسخ to “شصت روشنفکر ایرانی در نامه سرگشاده ای به سازمان ملل خواستار صدور حکم دستگیری احمدی نژاد شدند”

 1. ali Says:

  احمدي نژاد انتر اين خيمه شب بازيست. ارباب جنايات خامنه اي ملعون است.اگر واقعا ميخواهيد كاري كنيد با شكايت از اين شخص نانجيب به مجامع بين المللي او را به پاي ميز محاكمه و مجازات بكشانيد.بايد ريشه را قطع و نابود كرد نه شاخ و برگ و ساقه را.

 2. بی نام Says:

  علی عزیزم اگر من و تو ما شویم این اشغالا هر چه زودتر به زباله دان تاریخ میپیوندن

 3. کمال Says:

  چند سوال از امضاء کنندگان این شکایت . اــ میفرمائید با هرگونه حمله نظامی به رژیم مخالفید. ممکن است بفرمائید اگر پرونده ایران در شورای امنیت به جائی رسید که دیدند برای اجرای کم کردن شر رژیمی که شما از دستش عاجز شده اید، چاره ای جز اقدام نظامی به فرمان یا درخواست شورای امنیت نیست ، چه جوابی میدهید .شکایتتان را پس میگیرید و میگوئید با همین رژیم میسازید؟2 ــ با تحریم اقتصادی رژیم هم که مخالفید. ممکن است بفرمائید رژیمی که دارد نفت می فروشد و با پولش مردم ایران را طوری سرکوب میکند که حتی صدای شما بی صدا ها را هم در آورده است ، اگر تحریمش نکنند ، چطوری آب در دلش تکان می خورد؟ 3ــ این رژیم با این توصیفاتی که از آن کرده اید ، فقط یک مقصر یا جنایتکار دارد؟ چرا از سرکردگان اصلی رژیم که در دادگاه میکونوس صراحتا از آنها به عنوان آمرین ترور های خارج از کشور یاد شده است ، اسمی نبرده اید؟ چرا از نقش میر حسین موسوی به عنوان نخست وزیر دهه شصت و مسئول و شریک کشتار های آزادیخواهان در آن دهه و از جمله قتل عام هزاران زندانی سیاسی ، نامی نبرده اید؟ کار شما بیشتر به فرصت طلبی شبیه است تا تقابل جدی با رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی. نکند چون فکر کرده اید رژیم در سراشیب سقوط افتاده و بوی الرحمانش بلند شده است ، دارید آب دهان در دیگ قیام مردم می اندازید که فردا بگوئید شما هم اهب بخیه بوده اید و انا شریک؟ البته مقصودم همه امضاء کنندگان ناین متن نیستند. ولی بعضی هایشان بد جوری شاخصند و توی چشم و ذوق می خورند.

 4. ندای انقلاب Says:

  رئیس جمهوره قلّابی ما آقای احمدی نجس عجب آدم بی‌حیا و بی‌شرمی هست بعد از اینهمه قتل و آدم کشی‌تازه می‌خواد بره سازمان ملل بگه چطور باید قتل عام کرد و رئیس جمهور هم شد. آقای احمدی نجس و پدر نجسترش آیت الله دشمن اسلامی یک روز جواب این جنایاتشون را خواهند داد حالا هرچقدر برند سازمان ملل عر و تیز کنند. مارو باش هزار‌ها سال تمدن را دادیم دست یک خر ، آقای احمدی خره و یک خر رون، آیت الله دشمن اسلامی. می‌خواد بره اونجا بگه در ایران همجنس باز نیست ولی‌نمیگه کون بچها و طلاب گذاشتند همجنس بازی به حساب نمیآید.اول میکننمون بعد میکشنمون، بد از حقوق بشر و حقوق مردم حرف میزنند. ما دیگه چه ملت خره بدبختی هستیم که اینها شدند حاکممون. لا اِلهَ اِلَّا اللّه
  «ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا بانفسهم»

 5. shamim Says:

  چرا به دیگران اعلام نکردید که افراد بیشتری این اعلامیه را امضا کنند؟ شاید شما ۶۰ نفر دیگران را روشنفکر نمیدانید . حتمن دیگران تاریک فکرند .

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: