اعتصاب غذای مقابل سازمان ملل چهارشنبه 31 تیر تا دومرداد ماه

امید است ما ایرانیان داخل کشور نیز به صورتهای مختلف با این اعتصاب غذا همراهی کنیم . همراهی و حمایت باید دوسویه باشد . گاهی آنها از ما حمایت کنند و گاهی ما از حرکتهای آنان حمایت کنیم .

به نقل از رادیو فرانسه :

در بیانیۀ نخستین که به ابتکار اکبر گنجی در تاریخ بیست و یکم تیرماه منتشر شد و علاوه بر امضای او نام ۲۶ نفر دیگر را به عنوان امضا کننده و ۱۶ نفر دیگر را به عنوان حمایت کننده با خود داشت، آمده بود: «مردم شریف ایران با حضور گسترده خود در انتخابات ۲۲ خرداد نشان دادند که علی رغم نقایص اساسی نظام انتخاباتی در ایران ترجیح می دهند که سرنوشت خود را به شیوه های مسالمت آمیز و دموکراتیک تغییر دهند. بیانیه با پشتیبانی از «جنبش سبز مردم ایران» و با محکوم کردن تقلب انتخاباتی و سرکوب و بازداشت مردم، می افزاید :»به مدّت سه روز از ۳۱ تیر تا ۲ مرداد ماه (۲۲ تا ۲۴ جولای) در برابر مقر سازمان ملل متحد در نیویورک دست به اعتصاب غذا خواهیم زد تا صدای مظلومیت مردم شریف ایران زمین را به گوش جهانیان برسانیم، و از اعضای مسؤول جامعه جهانی بخواهیم که مصرانه و بجدّ از دولت جمهوری اسلامی بخواهند که تمامی بازداشت شدگان را بسرعت و بدون هیچ قید و شرطی آزاد نمایند».

این بیانیه همچنین خواستار دیدار نماینده ی دبیر کل سازمان ملل متحد با بازداشت شدگان و آزادی فوری آنها شده بود. در پایان، امضا کنندگان از همۀ ایرانیان مقیم آمریکا دعوت کرده بودند که به این همایش اعتراضی در برابر مقر سازمان ملل متحد بپیوندند.

پس از انتشار این بیانیه، موجی از اعلام حمایت ها در سراسر جهان به راه افتاد. علاوه بر ایالات متحد آمریکا، شخصیت های متعدد سیاسی و فرهنگی از اروپا و برخی کشورهای دیگر مثل مکزیک و کانادا با این حرکت اعلام همبستگی کردند.

در میان حامیان و پشتیبانان، اسامی برخی هنرمندان و اندیشمندانی دیده می شود که دامنۀ تبلیغی این حرکت را بسیار گسترده می کند. اسامی رابرت ردفورد بازیگر وفیلمساز یا نوآم چامسکی معترض همیشگی آمریکایی، و در میان هنرمندان ایرانی نام های کسانی چون گوگوش یا ابی، توجه بسیاری از مردم دور از سیاست را جلب می کند.

شهره آغداشلو بازیگر، فرامرز اصلانی خواننده و آهنگساز و شهیار قنبری شاعر و ترانه سرا، هر یک در نامه ای جداگانه اعلام کرده اند که در یکی از سه روز تعیین شده در کنار اعتصاب کنندگان حضور خواهند یافت. آنها از همۀ ایرانیان نیز دعوت به پیوستن به این جنبش کرده اند. به عنوان مثال گوگوش اعلام کرده که در روز نخست اعتصاب غذا، یعنی چهارشنبه، و ابی در سومین روز آن حضور خواهد یافت. رابرت ردفورد نیز دختر خود را به عنوان نماینده به این جمع خواهد فرستاد.

در میان امضا کنندگان و حمایت کنندگان اصلی بیانیۀ نخستین نیز وجود اسامی شخصیت هایی از محافل یا گرایش های مختلف، در کنار نام اکبر گنجی، جلب توجه می کند. به عنوان مثال، اسامی عبدالعلی بازرگان، فاطمه حقیقت جو، منصور فرهنگ، احمد کریمی حکاک، مهرانگیز کار، حمید دباشی، و سپس دانشگاهیان و پژوهشگران درجه اولی چون ژانت آفاری و یرواند آبراهامیان در کنار اسامی شخصیت هایی از افق های مختلف چونعبدالکریم سروش، علی کشتگر، محسن مخملباف یا شهرنوش پارسی پور قرار گرفته است.

در میان نامه های متعدد پشتیبانی، بیانیۀ گروهی از روشنفکران آمریکایی بیشتر جلب توجه می کند. این بیانیه بعد از یادآوری بیش از هشتاد روز اعتصاب غذای اکبر گنجی در چهار سال قبل و توصیف آن به عنوان لحظۀ تعیین کنندۀ مقاومت در برابر سرکوب،  به حمایت از»جنبش سبز دموکراتیک ایران» می پردازد و هم صدا با اکبر گنجی، از همۀ شهروندان آمریکایی و ایرانی می خواهد که در این حرکت اعتراضی شرکت کنند.

امضا کنندگان این بیانیه اکثراً اساتید معتبرعلوم سیاسی، فلسفه و حقوق در دانشگاه های بزرگ آمریکا هستند. دانشگاه های میشیگان، شیکاگو، هاروارد و استانفورد در این میان مکان ممتازی دارند. به ویژه حدود ده تن از استادان بنام استانفورد بیانیه را امضا کرده اند. احتمال دارد که شرکت فعال اهل استانفورد، به دلیل حضور عباس میلانی در این دانشگاه باشد که خود نیز بیانیه را تحت عنوان رییس گروه ایرانشناسی استانفورد امضا کرده است.

از دیگر شخصیت های فرهگی ایرانی می توان از رضا براهنی نام برد که از کانادا می نویسد: «افتخار بزرگی است که همراه دوستان آزاديخواه کانادا به جمع اعتصاب غذای ايرانيان که به همت مبارز خستگی ناپذير، اکبر گنجی، و ساير آزاديخواهان در نيويورک در برابر بنای سازمان ملل تشکيل می شود، می پيوندم». و سپس می افزاید: «نسل جوان امروز ايران ديگر جانش از اين همه زورگويی به لب رسيده، می گويد مرگ يک بار، شيون يک بار. مردم ديگر اين رسوايی خونين به نام حکومت و دولت را نمی خواهند… چرا دولت مثل دزد سر گردنه بر قافله ی ملت می تازد؟ چرا جوان بيست ساله را روانه ی خاک می کند؟ چرا در روز روشن دختر بيست ساله را می کشد؟ چرا شهر را قرق می کند؟»…

اما پس از سه روز اعتصاب غذای نیویورک، به روزچهارم یعنی سوم مرداد خواهیم رسید که از طرف جمعی از گروه ها و سازمان های مدافع حقوق بشر در ایران و خارج، روز جهانی اقدام برای حقوق بشر در ایران نامیده شده است.

حامیان روز جهانی اقدام برای حقوق بشر عبارتند از شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، دیدبان حقوق بشر، گزارشگران بدون مرز، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و ابتکار زنان برنده جایزه صلح.

در این روز تظاهراتی در برابر دفاتر نمایندگی های جمهوری اسلامی در دست کم ۵۰ شهر جهان برگزار خواهد شد

همراه با شیرین عبادی، اسامی برندگان جایزۀ نوبل صلح، دزموند توتو برنده جايزۀ سال ۱۹۸۴، مايريد مگوآير برنده جايزۀ سال ۱۹۷۶و جودی ويليامز برنده جايزۀ سال ۱۹۹۷ در میان نام های حمایت کنندگان دیده می شود.

علاوه بر این، خانم سیمین بهبهانی، اسماعیل خویی و داریوش اقبالی به این حرکت پیوسته اند.

شون پن، بازیگر پرآوازۀ آمریکائی نیز در مقاله ای که مشترکا با خانم راس میراکرمی، از آمریکائیان ایرانی تبار، و ریس ارلیچ، یک روزنامه نگار آمریکائی، نوشته است  ضمن پشتیبانی از جنبش اعتراضی مردم ایران و مخالفت با هرگونه مداخلۀ آمریکا در امور ایران اعلام کرده است که از حرکت ایرانیان در روز بیست و پنجم ژوئیه (روز جهانی اقدام برای حقوق بشر در ایران) پشتیبانی و در آن مشارکت خواهد کرد.

Advertisements

برچسب‌ها: , , , ,

2 پاسخ to “اعتصاب غذای مقابل سازمان ملل چهارشنبه 31 تیر تا دومرداد ماه”

 1. milad Says:

  بدجوری این انخابات زهرمار احمدی نژاد و دار و دستش شد!

 2. محسنی Says:

  اژدهـائـی بـاشد ایـن شـیـخ پلید

  یـک گــدایِ مـفـلـس تـقـصیـر دار
  از قضـا قاضـی بـشد در ایـن دیار

  والی است و دشمن خلق و خدا
  رهبرست این مایه هر ننگ و عار

  جاهلان را باشداین ناکس مشیر
  ناکسان را باشداین جاهل مشار

  جــانـیـان بر درگهـش جـمله وزیر
  نـیـک نـامـان نـزد او بـی اعـتـبـار

  خـوانـدمـش از سـادگی روح خدا
  پـیـش او شیـطان بـود پـرهیـزکار

  » ضـد آزادی » بــود او در مـنـش
  کشـتـن مــردم بــود او را شـعـار

  اژدهـائـی بـاشد ایـن شـیـخ پلید
  خورده کژدم پشت آن بلعیده مار

  مـال مـردم را خـورَد این بـی حیا
  آب مــردم را بــرد ایــن نــابــکـار

  تاننوشدهرشبی یک کاسه خون
  خواب درچشمش نمی گیرد قرار

  تانـبـرد دسـت و پائـی هـر صبـاح
  دردلش پـایـان نـمی گـیرد شـرار

  قـاتـلان را بـخشد او جـاه و مـقام
  بـی گـنـاهان را کـشـد بـالای دار

  کار او در ایـن جـهان بـاشد تــرور
  زیـر ظلــش جـانـیـان در کار و بار

  تــیــر زد بــر » نقدیِ » والامـقـام
  سـر بـریـد از شـاهـپـور بـخـتـیـار

  از «شرفکندی» سرو سینه درید
  کشت » قاسملو «به هنگام قرار

  بــرد در مـحبـس هـمـه آزادگــان
  جـملـگی را کـاشت پـیـش تیربار

  هم فـدائی را بـکرد او قـتـل عام
  هم مجاهدرا بکشت او بی شمار

  مـلـت امـا خـم نـشد در پـیـش او
  جــویـد او راهِ گـریــزی زاضـطـرار

  چـاره ی ایـن نـنـگ ، ای آزادگـان
  جـز قـیـام خـلـق نـبـود هـیـچ کار

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: